His Lordship was born on August 28, 1952. After graduating in science from Government College, Chandigarh in 1974, His Lordship was awarded the LL.B degree by the Panjab University, Chandigarh in 1977, he then acquired the LL. M. qualification from the same University in 1979, for the latter qualification, His Lordship was awarded the Gold Medal for having stood first in the University.

    His Lordship was enrolled as an Advocate in 1979 and practiced mainly in the Punjab and Haryana High Court, Chandigarh, Himachal Pradesh High Court, Shimla and the Supreme Court of India, New Delhi. His Lordship was appointed as Additional Advocate General, Punjab, in January 1992, and then as Senior Standing Counsel, Union Territory, Chandigarh. His Lordship was designated as Senior Advocate in February, 1995. His Lordship remained standing counsel for Universities of the area, Corporate Bodies and a large number of companies and cooperative organizations.

    His Lordship appeared as counsel for Mr. M. Krishnaswamy, M.P. (from the Arani constituency in Tamil Nadu), in the defence of Mr. Justice V. Ramaswami, then Judge of the Supreme Court of India, before the Judges Inquiry Committee (comprising of Mr. Justice P.B. Sawant, then Judge Supreme Court of India; Chief Jutice Mr. P.D. Desai of the Bombay High Court; and Mr. Justice O. Chinnappa Reddy, former Judge of the Supreme Court of India) constituted to investigate the grounds on which the removal of Justice V. Ramaswami was sought.

    His Lordship was elevated to the Bench of High Court of Punjab and Haryana, at Chandigarh, on February 8, 1999. His Lordship was appointed as Acting Chief Justice of the Punjab and Haryana High Court twice i.e., with effect from August 02, 2008, and again, with effect from November 17, 2009. His Lordship was elevated as Chief Justice of the High Court of Uttarakhand, at Nainital, on November 29, 2009 and thereafter he was transferred as Chief Justice of High Court of Karnataka, where he assumed his office on August 8, 2010.

    By a notification dated May 20, 2010 the Chairman of the Rajya Sabha appointed His Lordship as a member of the Judges Inquiry Committee for investigating the grounds on which the removal of Mr. Justice P.D. Dinakaran, Chief Justice of the Karnataka High Court, has been sought.

    On appointment as Judge of the Supreme Court of India, he assumed office as Judge, Supreme Court on September 13, 2011.

    Appointed as The Chief Justice of India on 04.01.2017.

    He is due to retire from Supreme Court on August 28, 2017.

    Justice Dipak Misra was born on 03rd October, 1953. He was enrolled as an Advocate on 14th February, 1977 and Practiced in Constitutional, Civil, Criminal, Revenue, Service and Sales Tax matters in the Orissa High Court and the Service Tribunal. He was appointed as an Additional Judge of the Orissa High Court on 17th January, 1996 and transferred to the Madhya Pradesh High Court on 03rd March, 1997. He became permanent Judge on 19th December, 1997. Justice Misra assumed charge of the office of Chief Justice, Patna High Court on 23rd December, 2009 and charge of the office of the Chief Justice of Delhi High Court on 24th May, 2010. Elevated as a Judge, Supreme Court of India w.e.f. 10.10.2011.

    Born on June 23, 1953 at Pedda Muttevi, Movya Mandal in Krishna District of Andhra Pradesh, India. Had his earlier education upto Class XII at Hindu High School at Machilipatnam in Krishna District and Graduated in Science (Physics) at Madras Loyola College. Graduated in Law from Andhra University, Visakhapatnam, in 1976.

    Designated as Senior Counsel in the year 1995. Appointed as Additional Advocate General on 13.10.1995.
    Elevated as Additional Judge of High Court of Andhra Pradesh on 23.06.1997 and as Judge w.e.f. 17.05.1999. Elevated as Chief Justice of Gauhati High Court on 03.05.2007. Transferred to Kerala High Court and assumed charge as Chief Justice of Kerala on 17.03.2010.
    Elevated as Judge, Supreme Court of India on 10th October, 2011.

    Born on 18th November, 1954. Joined the Bar in 1978. Practised mainly in the Gauhati High Court. Appointed as Permanent Judge of Gauhati High Court on 28th February, 2001. Transferred to Punjab & Haryana High Court on 9th September, 2010. Appointed as Chief Justice of Punjab & Haryana High Court on 12th February, 2011. Elevated as Judge of the Supreme Court on 23rd April, 2012.

    Born on 31st December, 1953.

    Studied in Modern School, New Delhi till 1968 and thereafter passed ISCE examination in 1970-71 from St.Josephs Collegiate, Allahabad. 

    Graduated in History (Hons.) from St. Stephen's College Delhi University in 1974. 

    Obtained LL.B. degree from Faculty of Law, Delhi University in 1977.

    Enrolled as an Advocate on 28th July, 1977. Practiced in the Supreme Court of India and the Delhi High Court. Qualified the examination and enrolled as an Advocate-on-Record in the Supreme Court in 1981.

    Has vast experience in Civil, Criminal, Constitutional, Revenue and Service laws. 

    Appointed as the Editor, ILR (Delhi Series) in February, 1983 and continued as such till elevation to the Delhi High Court.

    Central Government Standing Counsel from December, 1990 to December, 1996 during which period had handled all kinds of cases on behalf of the Central Government including criminal trials in respect of economic offences. 

    Designated as Senior Advocate in February, 1997. 

    Appointed as Additional Solicitor General of India on 14th July, 1998 and continued as such till appointed as an Additional Judge of Delhi High Court on 19th February, 1999.  Appointed as Permanent Judge of that High Court on 5th July, 1999.

    Functioned as the Acting Chief Justice of the Delhi High Court from 13th February, 2010 to 21st  May,  2010.

    Functioned as Chief Justice of Gauhati High Court from 24th June, 2010 to 14th November, 2011 and Chief Justice of High Court of Andhra Pradesh from 15th November, 2011 to 3rd June, 2012.

    Appointed as Judge of the Supreme Court on 4th June, 2012.

    Interest in judicial reforms, computerization of courts, judicial education, legal aid and services, juvenile justice and ADR.

    Member of the Mediation & Conciliation Project Committee of the Supreme Court of India since its inception in 2005.

    Judge in charge of the E-Committee of the Supreme Court of India.

    Appointed as one Man Committee to suggest improvements in the working of the Homes and organization under the Juvenile Justice (Care and Protection and Children) Act, 2000 and the Juvenile Justice (Care and Protection of Children) Rules,2007.

    Born on 30-11-1953.

    Educated at St. Joseph's U.P. School, Chengal, Kalady, St. Sebastin's High School, Kanjoor, Bharatha Matha College, Thrikkakara, Sree Sankara College, Kalady and the Kerala Law Academy Law College, Thiruvanathapuram.

    Member of the Academic Council, Kerala University (1977- 78), was General Secretary Kerala University Union (1978), Senate member of Cochin University (1983-85).

    Began legal practice in 1979 in the High Court of Kerala.

    Government Pleader (1987) Additional Advocate General (1994-96). Designated Senior Advocate 1996.

    Judge, High Court of Kerala 12th July, 2000.

    'President, Kerala Judicial Academy (2006-08). Chairman of Lakshadweep Legal Services Authority (2008), Chairman, Kerala High Court Legal Services Committee (2006-09).

    Executive Chairman, Kerala State Legal Services Authority (2009-10), Executive Committee Member, National University of Advanced Legal Studies, Kochi (2009-10).

    Served twice as Acting Chief Justice of the High Court of Kerala.

    Chief Justice High Court of Himachal Pradesh - 8th February, 2010 to 7th March, 2013

    Elevated as Judge Supreme Court of India - 8th March, 2013.

    Due to retire on 29th November, 2018.

    Born on 7th March, 1954. Had excellent academic record. Stood third in the merit list in Higher Secondary from CBSE, Delhi. Did his B.Com(Hons.) from Shriram College of Commerce, Delhi University in the year 1974 and LL.B from Law Faculty, Delhi University in the year 1977. Awarded Gold Medal for attaining first position in LL.B. Awarded special prize for getting highest marks in Constitutional Law I & II. Had distinction of securing first position in all six semesters of LL.B and getting all possible prizes and medals of Delhi University for LL.B course. Did his LL.M from Delhi University and got first position in three years course. Won medals and prizes in various extra curricular activities. Was president of Campus Law Centre, Delhi University in 1976-77. Was member of Academic Council of Delhi University in the year 1976-77 and various committees of Delhi University. During his schooling from 9th standard onwards till LL.M., he was given scholarships each year.
  • Enrolled as an Advocate in July, 1977 with Bar Council of Delhi and started practicing in Delhi. Conducted cases of all types with specialization in Constitutional cases, Labour – Service Matters and Arbitration Matters. Was counsel for numerous Public Sector Undertakings, Educational Institutions, Banks & Financial Institutions and various Private Sector Corporations. Was also part-time lecturer in Campus Law Centre, Delhi University (1984-89). Was Vice-President, Delhi High Court Bar Association during 1994-95. Was member of the Governing Body of various colleges from time to time. Designated as Senior Advocate by Delhi High Court on 30th September, 1997.
  • Appointed as Judge of High Court of Delhi w.e.f. 7th July, 1999. As a Judge, dealt with all kinds of jurisdictions and given many landmark judgments. Has attended/ chaired various national and international seminars and workshops and presented number of papers therein. Many articles are published in various magazines.
  • Was chosen as one of the 50 most influential persons in Intellectual Property in the world in the survey conducted by Managing Intellectual Property Association (MIPA) for the year 2007.
  • Became the Acting Chief Justice of Delhi High Court w.e.f. 10th October, 2011 and was elevated as the Chief Justice of Punjab and Haryana High Court w.e.f. 23.9.2012.
  • Elevated to the Supreme Court of India on 12th April, 2013.
  • Has been conferred Doctorate of Laws, Honoris Causa, by Dr. Ram Manohar Lohiya National Law University, Lucknow, in November 2013.
  • He holds the following positions:

      Member of General Body as well as Academic Council of National Judicial Academy.

      Nominated as the member of the Committee on Restatement of Law by the Hon’ble Chief Justice of India.

      Member Executive, International Law Association (India Branch).

      Member of the Governing Council of Bangalore Law University.

      Member of the Directorate of Legal Studies and Law Reforms Committee set up by Bar Council of India.

    Born on 24.04.1956 at Nagpur, Maharashtra, son of Shri Arvind Shriniwas Bobde.  Took B.A. and LL.B. Degrees from Nagpur University.  Enrolled  on the Roll of the Bar Council of Maharashtra in 1978.  Practiced Law at the Nagpur Bench of the Bombay High Court with appearances at Bombay before the Principal Seat and before the Hon’ble Supreme Court of India for over 21 years.  Designated as Senior Advocate in 1998.

  • Elevated to the Bench of the Bombay High Court on 29th March, 2000, as Additional Judge.
  • Sworn in as Chief Justice of Madhya Pradesh High Court on 16th October, 2012.
  • Elevated as a Judge of Supreme Court of India on 12th April, 2013.
  • Due to retire on 23rd April, 2021 (F/N).
  • Hon'ble Mr. Justice Rajesh Kumar Agrawal hails from Uttar Pradesh. He was born on May 05, 1953. He did his graduation in Law from Allahabad University.
  • He enrolled as Advocate on 14.08.1976. Joined the chamber of his father Sri Raja Ram Agrawal, Senior Advocate and former Advocate General of Uttar Pradesh on Civil side and dealt with Constitutional, Company, Service, Educational and Taxation matters.
  • Worked as Standing Counsel of the Income Tax Department of the Government of India.
  • Served a number of corporations and institutions as their Standing Counsel. Was Joint Editor of U.P. Tax Cases.
  • Elevated as permanent Judge of the Allahabad High Court on 05.02.1999.
  • Assumed office as Acting Chief Justice, High Court of Madras on 07.02.2013.
  • Assumed office as Chief Justice, High Court of Madras on 24.10.2013.
  • He was appointed as a Judge of the Supreme Court of India and sworn in on 17.02.2014.
  • N.V. Ramana, B.Sc., B.L., was born in an agricultural family on August 27, 1957 in Ponnavaram Village, Krishna District. He enrolled as an Advocate on February 10, 1983. He has practiced in the High Court of Andhra Pradesh, Central and Andhra Pradesh Administrative Tribunals and the Supreme Court of India in Civil, Criminal, Constitutional, Labour, Service and Election matters. He has specialized in Constitutional, Criminal, Service and Inter-State River laws. He has also functioned as Panel Counsel for various Government Organizations. He has functioned as Addditional Standing Counsel for Central Government and Standing Counsel for Railways in the Central Administrative Tribunal at Hyderabad. He has also functioned as Additional Advocate General of Andhra Pradesh. He was appointed as a permanent Judge of the Andhra Pradesh High Court on June 27, 2000. He functioned as Acting Chief Justice of Andhra Pradesh High Court from March 10, 2013 to May 20, 2013. He had participated in several National and International Conferneces held in India and aborad and submitted papers on various topics of legal importance. Elevated as the Chief Justice of Delhi High Court w.e.f. 02.09.2013. Elevated as a Judge, Supreme Court of India w.e.f. 17.02.2014.

    Born on September 3rd, 1955, B.Sc. M.A. L.L.B.
    Son of Justice H.G.Mishra, Judge,  M.P.High Court.
    Called to the Bar in 1978. Practised in constitutional, civil,  industrial, service and criminal matters.
    Elected as youngest  Chairman of Bar Council of India (1998-99). Also Vice-Chairman of BCI and M.P. State Bar Council.
    Elected to Bar Council of M.P. with record votes in 1989 and 1995.
    In the Bar Council, he worked for improvement of legal education.
    He co-chaired All India Meet of Development of Law curriculum which introduced 3 and 5 year courses of LL.B. in the year 1998-1999 in order to improve the quality of legal education. During his Chairmanship, Bar Council of India decided to close the evening Law Colleges and also decided that 5 year Law Course should be started instead of 3 years Course in all the colleges. More than two hundred sub-standard law colleges were closed by BCI, and to maintain dignity of profession, a large number of disciplinary cases were decided. Also, amount of medical aid to lawyers was enhanced.
    Drafted and implemented Foreign Law Degree Recognition Rules of 1997 under Advocates’ Act, 1961 ; Bar Council of India Employees’ Service Rules,1996 and Rules pertaining to Foreign Lawyers Conditions of Practice in India.
    Remained Chairman of General Council of National Law School of India University, Bangalore, from 15.5.1998 to 24.10.1999 and continues to be a Member.
    Led Indian Bar delegation to the Common wealth Law Conference of “Common Wealth Countries” held at  ‘Malaysia’ in September, 1999 and chaired one Session there.
    Was appointed Judge of the High Court of Madhya Pradesh on October 25, 1999.
    Was Administrative judge of Madhya Pradesh High Court, and Chairman, State Legal Services Authority of Madhya Pradesh.
    Appointed as the Chief Justice of Rajasthan High Court on 26.11.2010.
    Appointed as the Chief Justice of the High Court at Calcutta on 14.12.2012.
    Has decided approx. 97000 cases as Judge of High Courts of M.P./Rajasthan/Calcutta.
    Elevated as a Judge, Supreme Court of India on 07.07.2014.

    Born on July 7, 1953 at Hissar, Haryana. He did his B.A. (Hons.) and LL.B. from the Punjab University, Chandigarh. He was enrolled as an Advocate with the Bar Council of Punjab and Haryana on July 16, 1974. He practised before the High Court of Punjab and Haryana for about five years and before the Supreme Court of India and Delhi High Court for about 22 years. Designated as Senior Advocate by the Supreme Court on February 11, 1999. He was elevated as Judge of the Punjab and Haryana High Court on July 2, 2001. Appointed as Executive Chairman, Haryana State Legal Services Authority on May 17, 2005. He was the Chief Justice (Acting) of the Punjab and Haryana High Court from May 2, 2011 till he joined as the Senior most Judge of the Gauhati High Court on September 12, 2011. Sworn in as Chief Justice of the Gauhati High Court on December 20, 2011. Sworn in as Chief Justice of the Orissa High Court on October 12, 2013 on transfer. Elevated as Judge of Supreme Court and assumed charge on July 7, 2014.
    • Due to retire on July 6, 2018 (F/N).

    Rohinton Fali Nariman

    Date of Birth:13.08.1956

    School:

    Cathedral School, Mumbai (High 1st Division, ISC)

    College:

    • Shri Ram College of Commerce-B.Com
    • Faculty of Law, Delhi – L.L.B. (1st Class-2nd in the University)
    • Harvard Law School-L.L.M. (Thesis on affirmative action: a comparison between India and US constitutional law)

    Profession:

    Senior Counsel, Supreme Court of India.
    Was made Senior Counsel by the Chief Justice of India.  Justice Venkatachalaiah amended the rules in order to make him a Senior Counsel at the young age of 37 against the mandatory 45.  Has practiced Maritime Law in New York at Haight, Gardener, Poor and Havens for 1 year.  Has practiced law for the last 35 years.  Has over 500 Reported Supreme Court Judgments to his credit.  Expert in Comparative Constitutional Law and Civil Law.

    Governing Board:

    Gujarat Law School, Ahmedabad.

    Mediation Committee:

    Member, Supreme Court of India.

    Lectured at:

    • The Delhi Law School, University of Delhi.
    • The Bar Council of India at the Supreme Court of India.
    • Gave the keynote address at the K.L. Misra Lecture on SPIRITUALITY AND LAW along with the Chief Justice of India and other Supreme Court Judges in Allahabad in 2004.
    • Member of the Delegation from the Supreme Court of India to the Supreme Court of the United States of America, 2002.
    • Gave a talk at IIC Delhi 2007 on Beethoven.

    Specializing in Comparative Religious Studies:

    • Ordained Priest from Bandra Agiary.
    • Lectured in New York to the Zoroastrian Federation.
    • Gave the SEARCH lecture at the IIC, Delhi in 200.
    • Gave religious talks at Philadelphia in 2005.
    • Gave two lectures in Ahmedabad at the invitation of the Ahmedabad Parsi Panchayat in 2003.
    • Held fortnightly Gatha classes for two years in Delhi.
    • Delivered the Annual K.R. Cama Lecture at K.R. Cama Institute, Mumbai on “Through the Looking Glass”.
    • Zoroastrianism in other faiths on 11.11.2006.
    • Solicitor General of India from July 27, 2011 to February 4, 2013.
    • Elevated as Judge, Supreme Court of India on 7th July, 2014.

    Other interests:

    • Passion for and deep knowledge about western classical music.
    • Great interest in and avid reader of history, philosophy, literature and science.
    • Enjoys nature walks-is a committed daily walker.
    Born on August 28, 1954. Enrolled as Advocate on January 21, 1978. Practised on Civil, Constitutional and Labour sides in the High Court of Madhya Pradesh at Jabalpur. Appointed as Additional Judge of the High Court of Madhya Pradesh on October 25, 1999 and Permanent Judge on October 24, 2001. Transferred to Rajasthan High Court and assumed charge at Principal Seat Jodhpur on February 11, 2010. Transferred to Chhattisgarh High Court and assumed charge on April 23, 2012. Was transferred to the High Court of Manipur as Chief Justice and assumed the charge as the First Chief Justice of High Court of Manipur on March 23, 2013. Transferred as Chief Justice of the Gauhati High Court, Guwahati, and assumed charge on October 19, 2013. Elevated as Judge of the Supreme Court and assumed charge on August 13, 2014.
  • Due to retire on August 27, 2019.
  • • Born on 20.07.1955. Enrolled on 07.01.1981. Practised in Mofussil Courts at Tirupattur, Krishnagiri and Harur, State of Tamilnadu. Entered Tamilnadu Higher Judicial Service as a direct recruit District Judge in 1988 and worked as District and Sessions Judge in various Districts of the State.

    • Elevated as a Judge of High Court of Madras on 03.04.2003.

    • As a Member of Board of Governors and as President of Board of Governors in State Judicial Academy, played a key role in organising systematic Training Programmes for judicial officers and staff members. Authored the Book "Hand Book of Civil and Criminal Courts Management and Use of Computers" for guidance of District Judiciary and published Hand Books for the guidance of Judicial Ministerial Staff.

    • Executive Chairman of the Tamilnadu State Legal Services with effect from 15.07.2013. Chairman of Madras High Court Legal Services Committee from 21.02.2011 to 20.01.2012 and actively involved in Legal Services and organizing Lok Adalats.

    • Sworn as the Chief Justice of Jharkhand High Court on 16.11.2013. Instrumental in improving the infrastructure of the District Judiciary, recruitment and filling up vacancies of Ministerial Staff. Published Hand Books for guidance of judicial officers and staff members.

    • Elevated as a Judge of the Supreme Court of India on 13.08.2014.

    Born on 30th of August, 1952 in District Pithoragarh of Uttarakhand, he got his primary and secondary education from there. After doing B.Sc. and LL.B. from Allahabad and Lucknow respectively, he joined the Bar at Allahabad in 1973, and entered into U.P. Judicial Service in the year 1976 (through U.P. Munsif Examination, 1973). Held different posts in Judicial Service at Ghaziabad, Pilibhit, Ranikhet, Bareilly and Meerut in Uttar Pradesh. Thereafter he was promoted to U.P. Higher Judicial Service in 1990, and joined as Additional District Judge in District Bahraich. He also worked as Joint Registrar in High Court of Allahabad. He has written books on subjects of law including- "Marriage, Divorce and Other Matrimonial Disputes". His commentary in Hindi on 'Code of Civil Procedure' won the first prize for the year 2000 from Government of India. After creation of State of Uttarakhand, he was the first Secretary, Judicial, of the State. He also held the post of District and Sessions Judge at Nainital before being posted as Registrar General of High Court of Uttarakhand at Nainital. Took oath of Office of Additional Judge, High Court of Uttarakhand with effect from 29th of June, 2004 (F.N.), whereafter, he was confirmed on 19th  of  February, 2008, as a Judge of the said High Court. He assumed charge of Office of Chief Justice of High Court of Meghalaya, Shillong in the forenoon of 20th of September, 2013 and continued till August 12, 2014. On being further elevated he took oath of Office of Judge, Supreme Court of India on 13th of August, 2014 (F.N.).  He is due to demit the office on August 29, 2017.

    Born on November 9, 1957.  Enrolled as an Advocate in June, 1983. Practised in the High Court of Bombay till December, 1985.  Shifted his practice to Delhi in January, 1986.    Designated as Senior Advocate by the Supreme Court in April, 2004.   Appeared as Amicus Curiae in many matters.  Appointed Special Public Prosecutor for CBI to conduct trial in all 2G matters under the orders of the Supreme Court.  Member of Supreme Court of India Legal Services Committee for two terms.  Appointed Judge of the Supreme Court of India on August 13, 2014.   Due to retire on November 8, 2022.

    Justice Amitava Roy was born on 1.3.1953 at Kolkata, West Bengal. He belongs to a family of lawyers. His father Late Anadi Bhushan Roy was a practicing Senior Advocate of repute at Dibrugarh in the State of Assam. His Father-in-Law, Late Salil Kumar Dutta had been a Judge of the Calcutta High Court. His brother-in-law, Hon’ble Mr. Justice Dipankar Dutta is a sitting Judge of the Kolkata High Court.

  • He did his education at Dibrugarh. After completing post graduation in Physics from the Dibrugarh University, he obtained his LL.B. degree from the same University in 1976.

  • Justice Amitava Roy was enrolled with the Bar Council of Assam, Nagaland, Meghalaya, Manipur, Tripura, Mizoram and Arunachal Pradesh on 20.02.1976. He had extensively practiced before the district courts in the Districts of Dibrugarh and Tinsukia from 1976 to 1981. He shifted his practice before the Gauhati High Court in 1981 and since then appeared before the Gauhati High Court, the Central Administrative Tribunal, Gauhati and the District Subordinate Courts at Gauhati. He practiced mainly on the Civil, Criminal, Constitutional, Labour and Revenue side. He had also been the Senior Government Advocate of the Government of Arunachal Pradesh in the Gauhati High Court from 1991 to 1996. He was a member of Assam Law Commission till his elevation. He was designated Senior Advocate by the High Court on 03.06.1999.

  • He was elevated as a Judge of the Gauhati High Court on 04.02.2002 and was appointed as Chief Justice of the Rajasthan High Court and took oath as such on 2.1.2013. Thereafter he was transferred and appointed as Chief Justice of Orissa High Court on 06.08.2014. On being elevated he took oath as a Judge of  the Supreme Court of India on 27.02.2015.

  • Justice A. M. Khanwilkar was born on 30th July 1957, Pune, India.

  • He did B.Com from Mulund College of Commerce, Mumbai and L.L.B. from K.C. Law College, Mumbai.

  • He was enrolled as Advocate on 10th February, 1982.

  • He was appointed as Additional Judge of the Bombay High Court on 29th March, 2000 and confirmed as permanent Judge on 8th April, 2002.

  • He was appointed as Chief Justice of the High Court of Himachal Pradesh on 4th April, 2013. Thereafter, he was appointed as Chief Justice of Madhya Pradesh High Court on 24th November, 2013.

  • Elevated as Judge of Supreme Court of India and assumed charge on May 13, 2016.

  • Appointed Judge of the Supreme Court of India on 13 May 2016.

    Chief Justice of the Allahabad High Court from 31 October 2013 until appointment to the Supreme Court.

    Judge of the Bombay High Court from 29 March 2000 until appointment as Chief Justice of the Allahabad High Court. Director of Maharashtra Judicial Academy.

    Additional Solicitor General of India from 1998 until appointment as a Judge.

    Designated as Senior Advocate by the Bombay High Court in June 1998.

    Practised law at the Supreme Court of India and the Bombay High Court.

    Visiting Professor of  Comparative  Constitutional  Law at  the  University  of Mumbai.  Visiting Professor at Oklahoma University School of Law, USA.

    Delivered lectures at the Australian National University, Harvard Law School, Yale Law School and the University of Witwatersrand, South Africa. Speaker at conferences organised by bodies of the United Nations including United Nations High Commission on Human Rights, International Labour Organisation and United Nations Environmental Program, the World Bank and Asian Development Bank.

    Obtained LLM degree and a Doctorate in Juridical Sciences (SJD) from Harvard Law School, USA.

    BA with Honours in Economics from St Stephen's College, New Delhi. LLB from Campus Law Centre, Delhi University.

    Born on 5th July, 1956 in Jaunpur (district), Uttar Pradesh to Late Shri Chandrama Prasad Srivastava and Smt.  Kalavathi Srivasthava.  Graduated in Arts in the year 1975, Obtained Law Degree in 1st Division from the Allahabad University in the year 1979.

  • Enrolled as an Advocate with the Bar Council of Uttar Pradesh on 6th April, 1979.  Thereafter, started practice on Civil and Original side at Allahabad High Court till the elevation to the Bench.

  • Worked as Standing Counsel of Allahabad University, State Mineral Development Corporation Limited and several Municipal Boards, Banks & Education Institutions.  Elected as Senior Vice-President of the Allahabad High Court Bar Association.  Elevated as permanent Judge of the Allahabad High Court on 24th April, 2001.  Served as Chairman, Higher Judicial Service Committee and headed several other committees.

  • Sworn in as Judge of the High Court of Kerala on 10.07.2014, and took charge as Acting Chief Justice on 01.08.2014.  Sworn in as Chief Justice on 26.03.2015.

  • Elevated as Judge of the Supreme Court of India on 13th May, 2016.

  • Born on 08.06.1957 at Chirala, Prakasam District, Andhra Pradesh.
  • Did his B.Com., B.L., from Nagarjuna University, Guntur, Andhra Pradesh.
  • Enrolled as an Advocate on 29.07.1982 at Bar Council of Andhra Pradesh.
  • From July, 1982 to January, 1984 practiced at the District Court, Guntur, Andhra Pradesh.
  • From January, 1985 to December, 1994 practiced at the High Court of Andhra Pradesh, at Hyderabad.
  • From January 1995 to May, 2016 practiced at the Supreme Court of India.
  • Designated as a Senior Advocate by the Andhra Pradesh High Court in December, 2000.
  • Served as Additional Solicitor General of India from August 2003 to May, 2004 and again from 26.08.2013 to 18.12.2014.
  • Appointed as a Judge of the Supreme Court of India on 13.05.2016.
  • Born on 5th May, 1958.

    Enrolled as an Advocate on 05.09.1980.

    Practiced for one year at Dharwad in the Chambers of Sri I.G. Hiregoudar, Advocate before shifting practice of Bengaluru. Joined the Chambers of Sri Shivaraj V. Patil, Advocate (as he then was), who later adorned the Supreme Court of India. Started independent practice in the year 1984. Practiced mainly in Civil, Criminal and Constitutional matters.

    Served as Vice-Chairman of Karnataka State Bar Council from 1991 to 1993 and as Chairman of Karnataka State Bar Council during 1995 and 1996. Served as State Public Prosecutor of Karnataka State from 1999 to 2002.

    Appointed as Additional Judge of the Karnataka High Court on 12.05.2003 and as Permanent Judge on 24.09.2004. Was the President of Bangalore Mediation Centre and Karnataka Judicial Academy.

    On transfer, sworn-in as Judge, High Court of Kerala. Assumed charge as Acting Chief Justice on 01.08.2016. Sworn in as the Chief Justice of the High Court of Kerala on 22.09.2016.

    Elevated as Judge of the Supreme Court of India on 17th February, 2017.

    Profile
    Born on 05.01.1958. Enrolled as an Advocate on 18.02.1983. Practised in the High Court of Karnataka. Appointed as an Additional Judge of the Karnataka High Court on 12.05.2003 and as a Permanent Judge on 24/09/2004. Elevated as Judge of the Supreme Court of India on 17th February, 2017.

    Born on August 19,1956.

    Did his schooling at St Xavier's High School, Patna, Graduation from Hindu College, New Delhi and LL.B. from Delhi University.

    Enrolled as an Advocate on July 26, 1979 and practiced in the Patna High Court for 23 years on Civil, Constitutional, Labour, Service, Commercial, Company(Limited), Criminal matters.

    Appointed as Permanent Judge of the Patna High Court on February 11, 2004. Transferred to Chhattisgarh High Court in July, 2014. Also functioned as its Acting Chief Justice and thereafter as Chief Justice till sworn-in as the Chief Justice of the Rajasthan High Court on May 14, 2016.

    Elevated as Judge, Supreme Court of India on 17.02.2017.

    Born on 7th May, 1955 in Nurpur, Kangra District (Himachal Pradesh) in a family of lawyers.  His father, late Shri M.R. Gupta was a leading Advocate of Shimla.  Justice Gupta obtained his law degree from Delhi University in 1978.  He practised in the High Court of Himachal Pradesh and was appointed as Judge of the Himachal Pradesh High Court on 4th October, 2004. 

  • He remained Acting Chief Justice of the High Court of Himachal Pradesh twice.  He headed the Green Bench.  Justice Gupta remained Executive Chairman of the H.P. State Legal Services Authority and the President of the H.P. Judicial Academy, Shimla for more than three years.  He also headed the Committee on Computerization of the Courts in Himachal Pradesh.

  • He took oath as the first Chief Justice of High Court of Tripura on 23.03.2013.  He was transferred and took oath as the Chief Justice of High Court of Chattisgarh on 16.05.2016.

  • Hon'ble the Chief Justice of India
  • Hon'ble Mr. Justice Jagdish Singh Khehar (DoB.) 28-08-1952
    Term of Office: (DoA) 13-09-2011 to (DoR) 27-08-2017
    Appointed as The Chief Justice of India on 04-01-2017
  • PROFILE
    Hon'ble Judges
  • Hon'ble Mr. Justice Dipak Misra (DoB.) 03-10-1953
    Term of Office: (DoA) 10-10-2011 to (DoR) 02-10-2018
  • PROFILE
  • Hon'ble Mr. Jasti Chelameswar (DoB.) 23-06-1953
    Term of Office: (DoA) 10-10-2011 to (DoR) 22-06-2018
  • PROFILE
  • Hon'ble Mr. Justice Ranjan Gogoi (DoB.) 18-11-1954
    Term of Office: (DoA) 23-04-2012 to (DoR) 17-11-2019
  • PROFILE
  • Hon'ble Mr. Justice Madan Bhimarao Lokur (DoB.) 31-12-1953
    Term of Office: (DoA) 04-06-2012 to (DoR) 30-12-2018
  • PROFILE
  • Hon'ble Mr. Justice Kurian Joseph (DoB.) 30-11-1953
    Term of Office: (DoA) 08-03-2013 to (DoR) 29-11-2018
  • PROFILE
  • Hon'ble Mr. Justice Arjan Kumar Sikri (DoB.) 07-03-1954
    Term of Office: (DoA) 12-04-2013 to (DoR) 06-03-2019
  • PROFILE
  • Hon'ble Mr. Justice Sharad Arvind Bobde (DoB.) 24-04-1956
    Term of Office: (DoA) 12-04-2013 to (DoR) 23-04-2021
  • PROFILE
  • Hon'ble Mr. Justice R.K. Agrawal (DoB.) 05-05-1953
    Term of Office: (DoA) 17-02-2014 to (DoR) 04-05-2018
  • PROFILE
  • Hon'ble Mr. Justice N.V. Ramana (DoB.) 27-08-1957
    Term of Office: (DoA) 17-02-2014 to (DoR) 26-08-2022
  • PROFILE
  • Hon'ble Mr. Justice Arun Mishra (DoB.) 03-09-1955
    Term of Office: (DoA) 07-07-2014 to (DoR) 02-09-2020
  • PROFILE
  • Hon'ble Mr. Justice Adarsh Kumar Goel (DoB.) 07-07-1953
    Term of Office: (DoA) 07-07-2014 to (DoR) 06-07-2018
  • PROFILE
  • Hon'ble Mr. Justice R.F. Nariman (DoB.) 13-08-1956
    Term of Office: (DoA) 07-07-2014 to (DoR) 12-08-2021
  • PROFILE
  • Hon'ble Mr. Justice Abhay Manohar Sapre (DoB.) 28-08-1954
    Term of Office: (DoA) 13-08-2014 to (DoR) 27-08-2019
  • PROFILE
  • Hon'ble Mrs. Justice R. Banumathi (DoB.) 20-07-1955
    Term of Office: (DoA) 13-08-2014 to (DoR) 19-07-2020
  • PROFILE
  • Hon'ble Mr. Justice Prafulla Chandra Pant (DoB.) 30-08-1952
    Term of Office: (DoA) 13-08-2014 to (DoR) 29-08-2017
  • PROFILE
  • Hon'ble Mr. Justice Uday Umesh Lalit (DoB.) 09-11-1957
    Term of Office: (DoA) 13-08-2014 to (DoR) 08-11-2022
  • PROFILE
  • Hon'ble Mr. Justice Amitava Roy (DoB.) 01-03-1953
    Term of Office: (DoA) 27-02-2015 to (DoR) 01-03-2018
  • PROFILE
  • Hon'ble Mr. Justice A.M. Khanwilkar (DoB.) 30-07-1957
    Term of Office: (DoA) 13-05-2016 to (DoR) 29-07-2022
  • PROFILE
  • Hon'ble Dr. Justice D.Y. Chandrachud (DoB.) 11-11-1959
    Term of Office: (DoA) 13-05-2016 to (DoR) 10-11-2024
  • PROFILE
  • Hon'ble Mr. Justice Ashok Bhushan (DoB.) 05-07-1956
    Term of Office: (DoA) 13-05-2016 to (DoR) 04-07-2021
  • PROFILE
  • Hon'ble Mr. Justice L. Nageswara Rao (DoB.) 08-06-1957
    Term of Office: (DoA) 13-05-2016 to (DoR) 07-06-2022
  • PROFILE
  • Hon'ble Mr. Justice Sanjay Kishan Kaul (DoB.) 26-12-1958
    Term of Office: (DoA) 17-02-2017 to (DoR) 05-12-2023
  • PROFILE
  • Hon'ble Mr. Justice Mohan M. Shantanagoudar (DoB.) 05-05-1958
    Term of Office: (DoA) 17-02-2017 to (DoR) 04-05-2023
  • PROFILE
  • Hon'ble Mr. Justice S. Abdul Nazeer (DoB.) 05-01-1958
    Term of Office: (DoA) 17-02-2017 to (DoR) 04-01-2023
  • PROFILE
  • Hon'ble Mr. Justice Navin Sinha (DoB.) 19-08-1956
    Term of Office: (DoA) 17-02-2017 to (DoR) 18-08-2021
  • PROFILE
  • Hon'ble Mr. Justice Deepak Gupta (DoB.) 07-05-1955
    Term of Office: (DoA) 17-02-2017 to (DoR) 06-05-2020
  • PROFILE
DoB - Date of Birth
DoA - Date of Appointment
DoR - Date of Retirement

Design by .